نکات مهم برای انتخاب کفش مناسب

برای انتخاب کفش طبی مناسب باید حتما نکاتی را در نظر گرفت. کفش طبی خانم ها باید ۲ الی ۳ سانتیمتر لژ داشته باشد که این پاشنه از عقب به سمت جلو به مرور حذف شود. پاشنه کفش آقایان کمتر است و حدود ۲ سانتی متر پاشنه کافی است. قسمت پشت کفش باید بلندتر باشد تا وقتی کفی طبی داخل کفش قرار می گیرد پا از کفش بیرون نیاید. جلوی کفش باید حالتی داشته باشد که انگشت ها به هم فشرده نشوند این فشار انگشت ها ممکن است باعث هالوکس والگوس و بدشکلی انگشتان پا شود. بهتر است جنس کفش چرم باشد زیرا کفش چرم برای پا مزایای خاص خود را دارد. کفش باید زبانه ای داشته باشد که باز شود، کفش هایی که زبانه ندارند به علت فضای محدودشان برای درمان مشکلات پا مناسب نیستند. بهتر است کفشی که انتخاب می کنید بندی باشد تا بتوان اندازه آن را طبق حالت پا تنظیم کرد. در صورت لزوم می توان از کفی طبی نیز داخل کفش برای تسریع روند درمان استفاده کرد. دیگر نکات مهم برای خرید کفش طبی مناسب عبارت اند از:

شما می‌توانید به منظور انتخاب بهترین کفش متناسب با شرایط پاهای خود از نکات زیر استفاده کنید:

سایز کفش‌ها استاندارد نیست. سایز کفش‌ها در برندها و انواع مختلف کفش یکسان نیست به عنوان مثال کفشی که تحت عنوان شماره ۳۸ توسط یک تولید کننده به بازار ارائه می‌شود با کفشی که تحت عنوان همین شماره توسط یک تولید کننده دیگر وارد بازار می‌‌شود متفاوت است. به همین دلیل شما باید در هنگام خرید کفش به این مسئله کاملا دقت کنید و به تهیه یک کفش مناسب بپردازید.
هنگام خریدن کفش حتماً هر دو جفت آن را بپوشید و کمی راه بروید. در طول عمر اندازه و شکل پاها تغییر می‌‌کند. تعداد زیادی از افراد پاهای کشیده و برخی دیگر پاهای پهن تری را دارند و باید در هنگام خرید کفش این مسئله را مورد نظر قرار دهند و کفشی را تهیه کنند که به خوبی با پای آنها تناسب دارد و پاسخگوی نیازهای جسمانی آنها نیز است.
کفشی را انتخاب کنید که با شکل پای شما مطابقت دارد. در صورتی که کفش مورد نظر شما به خوبی با پای شما تناسب داشته باشد می‌توانید سلامت پاهای خود را تضمین کنید.
هنگامی ‌که قصد خرید کفش را دارید انواع مختلفی از کفش‌ها را امتحان کنید و به دنبال کفش باشید که به خوبی با پای شما تناسب دارد. از انتخاب کردن کفش‌هایی که خیلی تنگ، خیلی بزرگ یا پاشنه بلند هستند خودداری کنید. در صورتی که کفش شما در لحظه انتخاب بسیار تنگ یا بزرگ باشد بعداً باعث آسیب دیدگی پای شما خواهد شد.
باید طول و عرض کفش با پای شما تناسب داشته باشد. در صورتی که در هنگام راه رفتن یا دویدن پاهای شما با زمین تماس پیدا کند شما دچار درد پا و آسیب دیدگی خواهید شد.
اطمینان حاصل کنید که قسمت سینه کفش به خوبی با پای شما تناسب دارد زیرا مطابقت صحیح کفش با پا به شما برای خم کردن پاهای خود کمک می‌کند و می‌توانید به راحتی راه بروید یا بدوید.
باید پاشنه شما به خوبی درون کفش قرار بگیرد و به همین دلیل از پوشیدن کفش‌هایی که پاشنه خیلی بلندی دارند یا کفش بدون پاشنه خودداری نمایید. در صورتی که در هنگام پوشیدن کفش متوجه شدید پای شما به سمت پایین کشیده می‌شود از خریداری آن خودداری نمایید و به سراغ یک کفش بهتر بروید.
کفی طبی بر نحوه تناسب کفش با پا تاثیر می‌گذارد به همین دلیل شما باید در هنگام خریدن کفش به این مسئله دقت کنید. در صورتی که باید از کفی طبی استفاده کنید باید کفش شما کمی بزرگتر باشد تا فضای کافی برای حرکت کردن پا فراهم شود در غیر این صورت کفی طبی عملکرد صحیحی ندارد و شما دچار مشکل خواهید شد.
باید کفش شما با نوع فعالیت جسمانی و زمان انجام فعالیت ورزشی تان تناسب داشته باشد زیرا شکل و اندازه پا در طول روز و در شرایط مختلف تغییر می‌کند به عنوان مثال پس از ورزش کردن، در هوای گرم، در صورت افزایش وزن یا نشستن و ایستادن به مدت طولانی شرایط پا تغییر می‌کند. هنگام خریدن کفش به خاطر داشته باشید که به طور کلی پای شما پس از فعالیت ورزشی بزرگتر می‌شود به همین دلیل باید کفش خود را با در نظر گرفتن این نکته خریداری کنید.
با کفشی که انتخاب کرده اید کمی راه بروید تا از راحت بودن آن اطمینان حاصل کنید. امتحان کردن کفش به این معنا نیست که با آن بدوید بلکه قدم زدن در اطراف کفایت می‌کند. کفشی که انتخاب می‌کنید بر فعالیت جسمانی و سلامت بدن شما تاثیرات بسیار زیادی می‌گذارد و به همین دلیل باید کفش خود را عاقلانه انتخاب کنید.

عضویت در خبرنامه
خانه
لیست علاقه مندی ها